Outlook Express - záloha a obnovení zpráv

13.6.2005

Outlook Express, přestože ho sám už dlouho nepoužívám (doporučuji místo toho radši Thunderbirda), pořád patří k častým e-mailovým klientům. Pokud chci formátovat disk a přeinstalovat Widle, určitě budu předtím chtít i vyzálohovat si zprávy. Přímo v OE to ale nejde. Jak tedy na to:

Zálohování

Překrásné logo Mozilly Thunderbird

Pro veškerou manipulaci se soubory doporučuji použít nějaký rozumný souborový manažer (např. Total Commander), v Exploreru to není moc pohodlné. V každém případě si ale budeš muset nastavit, aby se ti zobrazovly i skryté a systémové soubory.

V celém textu budu mluvit o OE verze 6 v prostředí Windows XP. Win2000 by měly mít umístění souborů stejné, Win98 ho budou mít asi ve složce Windows (budeš muset hledat). Starší Outlooky to možná budou mít taky jinde (ty snad už ale nikdo nepoužívá)...

Na konci celého textu ještě uvádím i zkrácený návod na zálohování toho ostatního, takže pokud to ještě nemáš, nezapomeň na to před formátováním disku!

Obnovení (předpokládám na čerstvě nainstalovaných Windowsech

A to ostatní?

Asi budeš chtít zpátky i to ostatní, že? Adresář kontaktů, nastavení účtů a podobně. Tyhle věci už naštěstí jdou udělat jednodušeji přímo z OE.

Adresář

Obnovení: Úplně stejně, akorát místo Exportovat dáš Importovat, si pak adresář obnovíš.

Poznámka: Za určitých okolností (pokud je nainstalovaný Outlook 2000 ap.), adresář nejde touto cestou exportovat, obě položky, Export i Import jsou zašedlé. (Asi zase chyba ze strany Mrkwosoftu). Tady zbývají dvě možnosti: a) Najít na disku, kde je systém (obvykle C:) soubor s příponou .WAB, to je ten adresář, a ten si zkopírovat; b) Exportovat 'jen' do CSV z hlavní nabídky OE.

Účty e-mailových schránek

Tady by snad žádné problémy nastat neměly (přesněji: mně tohle šlo vždy bez problémů):

'To ale přece ještě pořád není všechno!'

Není. Bohužel ani já sám nevím, jak z OE vyexportovat úplně všechno. Narozdíl od Thunderbirdu, který má všechny věci na jednom místě, OE si svoje nastavení roztahá po všech koutech disku (běžná vlastnost programů od MS) a to je pak horor při zálohování... já jsem ti už na začátku radil, aby ses na OE vykašlal a přešel na Open Source alternativu - Mozillu Thunderbird... mimochodem, při instalaci se tě zeptá, jestli chceš všechno z OE importovat do něj...

Chceš článek okomentovat?