Fedora Core 4 - jaká je?
20.6.2005
Nové je prostě nové a u Linuxu to platí dvojnásob. Rozhodl jsem se tak sehnat si novou Fedoru Core 4 s úplně novým GCC4 a KDE 3.4. Jakpak mi proběhl upgrade z Fedory 2? V pohodě!
Díky faktu, že jsem doteď měl již postarší Fedoru Core 2, jsem se rozhodl sehnat si úplně čerstvou Fedoru Core 4. Protože už jsem měl předchozí systém pěkně nakonfigurovaný, rozhodl jsem se pro upgrade a ne pro úplně novou instalaci.
Upgrade proběhl úplně bez problémů, po hodině bylo všechno hotovo. První spuštění ani nic dokonfigurovat nechtělo, rovnou se pustilo nové KDE 3.4 se stejným nastavením jako na staré Fedoře. Teda skoro stejným, přestalo to na mě mluvit česky, ale stejně zatím v pohodě.
Zápory
- Chybí zde ještě lokalizace KDE (a OOo). Částečně mi to ještě mluví česky (asi relikt ze starého systému), ale 80% věcí je v angličtině. Doufám, že to půjde nějak jednoduše později nahrát.
- Pořád mi pořádně nefunguje grafická správa RPM balíčků. Tentýž problém jsem už měl i u Dvojky. Například chci si přiinstalovat program, který chce vložit CD2, přestože to již v mechanice je...
- Nejde nainstalovat ovladač na grafickou kartu ani na modem - vždy se při pokusu přikompilovat si jaderný modul objeví chyba. Že by díky GCC4?
- 100%ně 'čistá' patent-free distribuce běžného uživatele skutečně omezuje - chybí mi zde (stejně tak mě chyběly i u Dvojky) i takové 'základní' věci jako podpora MP3, Flash nebo Java. Tentokrát už jsem na tohle sice byl připravený předem, ale když jsem svého času nainstaloval Dvojku, tak jsem tomu skoro nemohl uvěřit, že tam chybí i takové věci...
- Převážně hry nainstalované ještě na FC2, kde jsem používal oficiální nvidia ovladač, teď bez něj nejdou.
Klady
- Asi to je tím KDE 3.4 - systém je rychlejší, mě se spouští asi poloviční dobu co Dvojka.
- Po Linuxu se chce, aby byl aktuální. A to Fedora skutečně je. Dobře je IMHO, že zde je betaverze OpenOffice.org 2 (konkrétně build 1.9.104). Ten už je tak stabilní, že v něm normální uživatel chybu najde jen stěží.
- Detekce HW je lepší než u předchůdců - grafika např. jede akcelerovaně i bez oficiálního ovladače, konečně je v jádru standartně podpora NTFS. Fajn jsou i různé konfigurační nástroje např. na wifi síť ap. (Fakt je, že jsem je nezkoušel, ale doufám, že na tom budou líp než RPM manažer)"
- Časem možná ještě objevím další vychytávky, zatím to je tedy všechno.
Co z toho všeho teda nakonec vyplývá? Stahuj, jak nejrychleji umíš:) Já jsem to stahoval odsud. Pokud ale nemáš provozovatelem nějak omezen torrent, použij radši ten.
Doplnění (22.6.): Odkazy na přehrávač videa MPlayer, plugin pro mp3 do xmms (který už stejně myslím ale v FC4 není) a repozitář s většinou ostatních 'problémových' věcí, které ve Fedoře nejsou.
Poslední update článku (10.10.):
- Přesvědčil jsem se na vlastní kůži, že balíčky z Extras a Livny dělají neplechu s těmi z RpmForge. A v kombinaci s pár chaoticky přilepenýma programama naflákanýma do systému buď přes --nodeps, nebo mozillíma instalátorama, a nebo ručně ze zdrojáků, to už je děs.
- Pro rozchození akcelerované nvidia grafiky pochopitelně stačilo stáhnout novou verzi (asi kompatibilní s gcc4). Problém s novým gcc je ale v tom, že tohle je potřeba udělat asi se všema programama ve zdrojový verzi. A nebo to kompilovat na gcc3. (a nebo by možná stačila opravená verze gcc, nikoliv ta 4.0.0 co mám já;-).
- Pořád mě nejde skener:( respektive skenuje divně.
- Síťová rozhraní se automaticky neaktivují, i když to po nich chci. Jenom ručně přes roota.
A ve vyjmenovávání problémů bych mohl pokračovat asi do nekonečna. Chyby ale jsou s nejvyšší pravděpodobností, mezi klávesnicí a židlí...