Bushovy exportní demokratizační metody

aneb Kdo je po Iráku na řadě?

26.1.2005

Invaze do Iráku je slovy BBC export demokracie. Koneckonců nám to pan Bush potvrdil i v jeho nedávném inauguračním projevu, který opravdu stál za 'to'... ('to' je substituce za '100 miliónů dolarů', pozn. autora). Takže Spojeným státům Americkým vlastně nejde o ropu, která už pomalu začíná docházet, ale o pan-demokracii! No to to je nám novinka, skoro bycme jí mohli věřit, zvlášť když to všude pořád opakují, že?

Co kdyby

Nebudu se teď zabývat takovými detaily a banalitami, jako třeba že jeden den v Iráku stojí USA 270 miliónů dolarů (na zničenou Asii poslaly USA 350 miliónů, to je asi jako 1,5 dne v Iráku, pozn. autora), kolik civilistů už stihli mariňáci omylem zastřelit (Arabů, a muslim = terorista, ne?) a ani tím, jestli to je v pořádku si jenom tak v dnešní době anektovat území, a to se ještě předtím drze zeptat OSN, která to zamítne, což USA nijak nebrání zaútočit. Tady se přece nemůžeme hádat jestli ANO nebo NE, musíme KONAT (dobro) a to RYCHLE, než nám ti zlí Arabové (kteří se spíš nemůžou dohodnout sami mezi sebou, pozn. aut.) otočí další letadlo (a třeba se omylem trefí do mrakodrapu) a nebo nedej BOŽE pustí na hlavu ATOMOVKU!

Člověk se chybami učí...

No a aby nám Irák (kde už to s Američany pomalu vypadá jako ve Vietnamu, osobní názor autora) nezevšedněl, co takhle zkusit vedlejší Írán? Irák se nám nepovedl, tak tuhle bábovičku zbouráme, poučíme se z chyb, a zkusíme si postavit novou bábovičku - Írán, ne? Ať má bulvár zase chvilku o čem psát.

Ropa a naše hospodářství především

Já bych tu pravdu (po přečtení jednoho článku asi viděl takhle: Spotřeba ropy celosvětově stoupá každý rok asi o 3 procenta, a těžba od roku 2000 každý rok KLESÁ asi o 3 procenta. To je každororoční schodek až 6%. No a co to znamená? Čína, která má roční nárůst spotřeby 8%, si stejně jako USA utvrzují svoje smouvy s dodavateli OPECu, aby právě jim někdy ropovody nevyschly. Ale mít pod kontrolou přímo nějaký stát, který má slušné zásoby ropy, bude časem stále důležitější. Amerika se snaží co to jde, aby zabránila vlastnímu hospodářskému úpadku. Možná by ale udělala líp, kdyby zvěřejnila alternativní zdroje energie, které už určitě zná. Ale to by změnilo hospodářské poměry ve světě, to přece nejde, to by mě lidi už nezvolili, radši ještě čtyři roky necháme status quo. Stejně máme spoustu zbraní, který musíme někdy spotřebovat, aby nám neumřel zbrojní průmysl. A nějakej Irák nebo Irán se nám k tomu vyloženě hodí...

A přesto jsme spokojení

Supervelmoc Spojené státy Americké zajisté okupuje Irák pro dobrou věc. I když totálně ignoruje mezinárodní právo. Nám je to ale stejně srdečně jedno, nám tady v Česku je dobře a aspoň se můžeme o něčem po fotbale v hospodě pohádat. Ropu skoro žádnou nemáme a všechno, co šlo, se už za patnáct let stihlo vytunelovat. Taková invaze k nám by se asi nikomu nevyplatila.

Jde vlastně jenom o nějaký Araby. Muslimy sice 'máme rádi', ale 'ne v našem baráku'. Asi jako větrné elektrárny a jedna nejmenovaná obec...

Chceš článek okomentovat?